Wiele osób zastanawia się, czy wynajem mieszkania może być opłacalny. Prawda jest jednak taka, że najnowsze badania jednoznacznie wskazują, że mieszkańcy dużych europejskich miast coraz rzadziej decydują się na zaciąganie kredytów hipotecznych. Zamiast tego wybierają swobodę, jaką daje wynajem wymarzonego mieszkania. Takie rozwiązanie ma zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.
Kupno czy wynajem mieszkania?
Przeciwnicy wynajmowania mieszkań głośno twierdzą, że rata kredytu hipotecznego zazwyczaj jest zbliżona do sumy, jaką co miesiąc trzeba zapłacić właścicielowi mieszkania za wynajem. Może i jest to prawda, że kredyt hipoteczny daje gwarancję, że po zakończeniu spłaty mieszkanie przechodzi na własność kredytobiorcy. Warto jednak podkreślić fakt, że przez te kilkadziesiąt lat może zaistnieć tak wiele różnych okoliczności utrudniających spłatę kredytu, że kredytobiorca zamiast z mieszkaniem – może skończyć z trudnym do spłacenia zadłużeniem. Wynajem mieszkania nie niesie ze sobą tego ryzyka. Trudna sytuacja finansowa nie jest przeszkodą, w każdej chwili można bowiem wypowiedzieć umowę wynajmu i poszukać czegoś tańszego. A niestety, zdarzeń losowych takich jak choroba, wypadek czy też rozwód – nie da się zawsze przewidzieć. A nie oszukujmy się, niewiele osób posiada bezpieczną poduszkę finansową na wypadek właśnie takich sytuacji.
Wynajem mieszkania daje komfort mobilności
Jeszcze do niedawna, niewiele osób zdecydowało się na przeprowadzkę w swoim życiu. Badania przeprowadzone niedawno wskazują, że obecnie młodzi ludzie coraz częściej zmuszani są do zmiany miejsca zamieszkania nawet kilkukrotnie w ciągu całego swojego życia. Wszystko dlatego, że bardzo często atrakcyjna oferta pracy trafia się poza miejscem ich obecnego zamieszkania. Na szczęście, w dzisiejszych czasach, w dobie atrakcyjnych połączeń lotniczych i kolejowych, przeprowadzka nie jest większym problemem. Może się nim okazać, jeśli jest się właścicielem mieszkania na stałe. W przypadku mieszkania wynajmowanego, wystarczy wypowiedzieć umowę i znaleźć nowe lokum w nowym miejscu zamieszkania. Osoba będąca właścicielem mieszkania przed przeprowadzką musi zająć się jego sprzedażą, co w przypadku mniejszych miejscowości wcale nie jest takie łatwe. Do tego dochodzi konieczność kupna nowego mieszkania, co znacznie utrudnia I opóźnia przeprowadzkę.